Erasmus +: Francosko-slovenska naveza - AKTIVNOSTI:
- september
Izbor 30 kandidatov za sodelovanje pri projektu (pogoj: dijaki in dijakinje, ki se učijo francoščino kot 2. ali 3. tuji jezik);
Dogovor o programu s šolo gostiteljico;
- oktober
Priprava in izvedba vprašalnika o motivaciji in interesih za učenje jezika za vse dijake, ki se učijo francosko;
Oblikovanje Facebook skupine s sodelujočimi dijaki in profesorji, izmenjava kontaktov;
Priprava in izvedba vprašalnika za prepoznavanje ˝potencialnih˝ korespondentov pri izmenjavi (dijaki 3. letnika 3. tj);
- november
Spoznavanje (na daljavo - Facebook, Zoom, Instagram, spletna pošta);
Oblikovanje projektnega logotipa (avtorica: dijakinja 3.c oddelka Nina Blatnik, francoščina 3. tj);
- december
Priključitev k prevajalskemu projektu Sing a vision, v organizaciji Filozofske fakultete (dijaki 2. in 3. letnika, 2. in 3. tj);
Priprava Božičnega izziva za francoske dijake (Action bound, pouk 3. letnik, 3. tuj jezik);
Oblikovanje intervjuja za francosko ravnateljico (pouk 4. letnik in 4. letnik IP, priprave na maturo);
Francoski šolski sistem (pri pouku 4. letnik IP, priprave na maturo);
- januar
Opis šole in šolskih prostorov (pouk 3. letnik), snemanje za predstavitev francoskim dijakom;
Izobraževanje dijakov o pripravi uradnega pisma v slovenskem in francoskem jeziku (medpredmetno povezovanje francoščina - podjetništvo - slovenščina);
Priprava dijakov na sodelovanje s podjetjem Revoz (prošnja za ogled) in iskanje lokalnih ponudnikov za darilca francoskim dijakom in promocijo Posavja (sodelavci pri projektu);
Priprava dijakov 2., 3. in 4. letnikov (francoščina 2. in 3. tj) na ogled predstave Mali princ;
- februar
Ogled predstave Mali princ v Španskih borcih (v izvedbi gledališča Théâtre du Héron) in podjetja Revoz;
Priprava sponzorskih darilc za francoske dijake;
Predstavitev aktivnosti projekta Erasmus + na informativnem dnevu;
- marec
Prisostvovanje francoske asistentke pri pouku francoščine v vseh oddelkih 2. in 3. tujega jezika v sodelovanju s Francoskim Inštitutom;
Geografija Francije ter spoznavanje regije Center-Dolina Loare (medpredmetno povezovanje geografija - francoščina - podjetništvo);
- april
Prisostvovanje francoske asistentke pri pouku francoščine v vseh oddelkih 2. tujega jezika in 3. tujega jezika, v sodelovanju s Francoskim Inštitutom;
Priprave na izmenjavo in izvedba izmenjave;
- maj / junij
Oblikovanje in izvedba evalvacijskega vprašalnika o projektu in zadovoljstvu dijakov z izvedbo projekta;
Oblikovanje zaključnega izdelka projekta s strani dijakov ;
Predstavitev projekta in zaključnega izdelka na dogodku za šolo in širšo javnost.
...
- oktober 2024: Izmenjava s francoskimi dijaki na Gimnaziji Brežice.
Nika Ogorevc, koordinatorica projekta Erasmus + na šoli
Erasmus+: Francosko-slovenska naveza
Poglobljen pogled v aktivnosti in doživetja
Projekt Erasmus+ je za dijake, ki se učimo francoščino kot 2. ali 3. tuji jezik, prinesel edinstveno priložnost, da razširimo svoja obzorja in obogatimo učenje jezika z raznolikimi aktivnostmi in doživetji. Poglejmo si podrobneje, kaj vse smo v sklopu projekta doživeli in kaj smo se naučili.
V mesecu septembru, ko se je projekt začel, je koordinatorica projekta Nika Ogorevc, profesorica francoščine in sociologije na šoli, med dijaki, ki se učijo francoščino, izvedla kratko anketo o interesih in motivaciji za učenje jezika. Na podlagi rezultatov in izkazanega zanimanja pri pouku je skupaj s profesorji pri projektu, prof. Emo Maček, prof. Gregorjem Horženom in prof. Zdenko Senica Grubič, izbrala 30 kandidatov, ki so izpolnjevali pogoje za sodelovanje pri izmenjavi s Francijo, medtem ko smo pri projektu bili vključeni prav vsi dijaki 2., 3. in 4. letnikov, ki se francoščino učimo kot 2. in 3. tuji jezik. Pomemben korak predpriprave je bil tudi predhoden dogovor o programu s šolo gostiteljico, ki je določil osnovne smernice in cilje projekta.
Dijaki smo se začeli aktivno vključevati v projekt s pridružitvijo Facebook skupini, ki je služila kot platforma za izmenjavo idej in informacij med udeleženci. Pripravili smo tudi kviz za prepoznavanje bodočih korespondentov pri izmenjavi z vprašanji o njihovih hobijih, domovanjih, prehranskih navadah, kako preživljajo prosti čas, vse seveda v francoščini.
Na daljavo so se dijaki tudi med seboj spoznavali preko različnih socialnih omrežij (Instagram, Facebook, itd.). Povabljeni smo bili tudi k oblikovanju projektnega logotipa. Izbran je bil izdelek Nine Blatnik, dijakinje 3. c oddelka, ki ga vidite spodaj na sliki. Logotip je neke vrste tudi simbol te dolgoletne francosko-slovenske naveze, več kot 20-letnega sodelovanja med Lycée polyvalent Thérèse Planiol iz Lochesa, prej imenovane Alfred de Vigny, in Gimnazijo Brežice.
V decembru smo se dijaki na povabilo Filozofske fakultete v Ljubljani lahko priključili tudi prevajalsko-glasbenemu projektu Sing a Vision ter pripravili Božični izziv za francoske dijake preko aplikacije Action bound. Poleg tega smo raziskovali francoski šolski sistem, kar je poglobilo naše razumevanje francoske kulture in njenega izobraževalnega sistema, maturantke so za francosko ravnateljico pripravile celo intervju o francoskem šolskem sistemu in njeni karierni poti.
V mesecu januarju smo se intenzivno pripravljali na samo izmenjavo, 3. letniki so tako posneli šolo in šolske prostore za predstavitev francoskim dijakom ter se pri slovenščini podučili o pripravi uradnih pisem in pod mentorstvom profesorice Barbare Zorko napisali uradno prošnjo za podjetje Revoz, ki smo ga nato obiskali v februarju.
Projekt nam je omogočil tudi ogled predstave Mali princ v izvedbi gledališča Théâtre du Héron v Ljubljani ter obisk podjetja Revoz v Novem mestu, kjer so nam prijazni uslužbenci francoščino približali še praktično, poslovno. Te resnične izkušnje so nam omogočile neposredno soočenje z jezikom v realnem okolju ter spoznavanje francoske kulture in gospodarstva iz prve roke.
V marcu je sledila priprava na izmenjavo, urejanje darilc za francoske družine gostiteljice, ki so jih prispevali lokalni proizvajalci Čebelarstvo Volovec, Gabrje pri Dobovi in Vilja Globoko d.o.o., Piršenbreg ter Posavski muzej Brežice. S profesorico Senica Grubič smo pri športni vzgoji zasnovali resnični spektakel s folklornimi plesi in oblačili ter za team-building aktivnosti pripravili kviz Kahoot o Sloveniji in Franciji. Pri pouku geografije in kreativnega podjetništva pa smo spoznavali geografsko, zgodovinsko in gospodarsko plat Francije, medtem ko smo pri francoščini bili deležni sred in petkov s francosko asistentko Eléonore Lamblin, ki so nam jo pri pouku ˝posodili˝ v sklopu drugega projekta, ki ga financira Ministrstvo za šolstvo RS, tako da je bilo res pestro.
V soboto, 13 .4., ob 20.30 je 30 dijakov krenilo na pot proti Franciji, kjer so se udeležili izmenjave, v petek, 19.4., so se za 3 dni ustavili še v romantičnem Parizu in se nato polni vtisov vrnili domov. Dijaki so ves čas izmenjave snemali, fotografirali in pisali dnevna poročila, ki si jih boste lahko ogledali v ponedeljek, 10.6.2024, ob 17. uri na predstavitvi za starše, prav tako bomo v juniju izdali še projektno brošuro s fotografijami izmenjave, da spomine nekako zapečatimo in podelimo z vsemi.
Vsaka aktivnost pri projektu je pripomogla k bogatenju naših jezikovnih zmožnosti ter razumevanju pomena medkulturnega sodelovanja in jezikovnega znanja v sodobnem svetu. Projekt Erasmus+ je tako postal nepozabna izkušnja, ki nam bo dijakom zagotovo ostala v lepem spominu, prav tako vse veščine in spoznanja, ki smo jih v sklopu projekta pridobili.
Hvaležni smo Gimnaziji Brežice, ravnatelju in vsem profesorjem pri projektu za njihovo usmerjanje in organizacijo, kar je omogočilo izvedbo projekta. Takšnih in podobnih projektov si na šoli želimo tudi v prihodnje, naša francosko-slovenska naveza pa se vsekakor nadaljuje z izmenjavo v oktobru 2024, ko nam bodo francoski prijatelji vrnili obisk.
V imenu dijakov, udeležencev projekta Erasmus +: Francosko-slovenska naveza, Lan Pogačar, 2.a
Ogled Malega princa in Revoza_članek.docx | |
File Size: | 13 kb |
File Type: | docx |
Logo, avtorica Nina Blatnik, 3. c |
|
|
|
|